İnternetten Takı Satmak ve Satış Sitesi Kurmak Rehberi

10 Adımda İnternetten Takı Satmak için E-ticaret Sitesi Kurmak.

Moda kategorisi e-ticaret sektöründe her zaman rağbet görür. Giyimin tamamlayıcısı olan takı ve aksesuarlar da bu kategoride alışveriş yapan kişilerin ilgi gösterdiği ürünler arasındadır. Takı üretiyor veya tedarik ediyorsanız satışını internet üzerinden yaparak geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. Sizin için kaleme aldığımız bu içeriği okuyarak internetten takı satmak hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 1. Takı Satış Sitesi Açma Süreci Nasıldır?
 2. İnternetten Takı Satışında Hedef Pazar Araştırması Nasıl Olmalıdır?
 3. Online Takı Satış Dükkanı İçin Hedef Kitle Araştırması Nasıl Yapılmalıdır?
 4. İnternetten Takı Satmak için Hangi Satış Kanalları Kullanılabilir?
 5. İnternetten Takı Satışında İşimizi Daha Verimli Hale Getirmek İçin Dikkat Etmemiz Gereken Unsurlar Nelerdir?
 6. Takı E-ticaret Sitesi Fiyatları ve Kurma Maliyetleri Nasıldır?
 7. İnternetten Takı Satışında Sektör Potansiyeli ve Rekabet Ne Durumdadır?
 8. İnternetten Takı Satışı Yapanların Kullanabileceği Dijital Pazarlama İpuçları Nelerdir?
 9. Online Takı Satış Dükkanı İçin Dijital Pazarlama Yönetimi Nasıl Olmalıdır?
 10. Neden IdeaSoft’u Tercih Etmeliyim?

Takı Satış Sitesi Açma Süreci Nasıldır?

İnternetten takı satmak ve satış sitesi kurmak girişimcilerin ve işletmelerin sıklıkla tercih ettiği iş modellerinden biridir. Bir e-ticaret sitesi kurarak online takı satışı yapabilirsiniz; ancak tabii ki arkaplanda dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken konular da bulunuyor. Takı satış sitesi kurmak için bir şirket kurmanın yanı sıra, doğru e-ticaret altyapısı seçimini yapmanız ve şirketinizi nasıl yöneteceğinizi bilmeniz gerekir.

“İnternetten takı satışı nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlarken pazaryeri platformlarına da değinebiliriz. Moda kategorisine yer veren birçok online satış platformu mevcuttur. Yeni bir firmaysanız Türkiye’de ve yurtdışında faaliyet gösteren bir sitelerde mağaza açabilir, ürünlerinizin hedef kitleniz tarafından bilinmesini sağlayabilirsiniz.

İnternetten Takı Satma Sitesinin Açılma Sürecinde Hangi Yöntemlerden Yararlanabiliriz?

Takı satış sitesi açmak ya da kurmak için farklı yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Bir ajans ya da freelancer ile çalışabileceğiniz gibi hazır e-ticaret paketlerini kullanabilirsiniz. Dilerseniz, ücretsiz yazılımları kullanarak kendi web altyapınızı da oluşturabilirsiniz.

Ürünlerinizin müşterilerinize ulaşmasını sağlamak.

Hazır E-Ticaret Paketleri

Hazır e-ticaret altyapı paketleri arka taraftaki yazılım işlemleriyle ilgilenmeden doğrudan satışa başlayabilmenize ve bu hizmeti sağlayan firmanın sunduğu ekstra özelliklerden yararlanmanızı sağlar. Özellikle bu konuda herhangi bir tecrübesi olmayan ya da bu süreçlerle ilgilenmek istemeyenler için oldukça idealdir.

Bu sağlayıcıların ek olarak sunduğu özelliklerin yanı sıra herhangi bir problem oluştuğunda onların müşteri destek hizmetleri ile sorunlarınıza hızlı bir şekilde çözüm bularak işinizi daha verimli bir şekilde devam ettirebilirsiniz.

Bu paketler sayesinde herhangi bir kodlama ve tasarım bilgisine sahip olmadan tasarımlarınızı yapabilir ve asıl odağınız işinizi yönetmek üzerinde olabilir.

Açık Kaynak Yazılımları

Açık kaynak yazılımlar size üzerine bir site kurmanız için bir temel sunar; ancak arka planda ilgilenmeniz gereken birçok detay bulunur. Bu altyapının ve sitenin kurulumunu tamamen sizin yapmanız gerektiği gibi site tasarımı, güvenlik yazılım kurulumları, SSL kurulumları gibi tüm teknik konularla ilgilenmeniz gerekir. Daha önce bu işleri yapma konusunda tecrübeniz bulunmuyorsa hem süreci uzatacaktır; hem de birçok konuyu öğrenerek tasarımınızı yapmanız gerekecektir.

Açık kaynaklı yazılımlar ücretsiz olsa da işinizi güvenli bir altyapı üzerine kurabilmek ve tasarımınızı güzelleştirebilmek için ekstra yazılımlar satın almanız gerekebilir. Bununla beraber sizin de bu yazılımların kurulumlarınızı tek başınıza yapmanız gerekir.

Açık kaynak yazılımlarda ilgilenmeniz gerekebilecek konuları veya bu yazılımların dezavantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

Ek Maliyetlerin Çıkması: Standart gelen açık kaynak yazılımlar tüm ihtiyaçlarınızı karşılamayacağı için ek yazılımlar satın almanız gerekebilir.

Altyapı ve Teknik Problemler: Sitenizin altyapısını kendiniz kurmanız gerektiği gibi teknik problemlerin hepsiyle de sizin ilgilenmeniz gerekir. Sitenin düzenli bakımı ve güncelleme işlemlerini siz yaparsınız. Herhangi bir problem olması durumunda da doğrudan iletişime geçebileceğiniz bir sorumlu kişi bulunmaz.

Ödeme Sistemi Entegrasyonlar: Açık kaynak yazılımların tümü, tüm ödeme sistemi sağlayıcılarıyla entegre olarak çalışmamakta. Bu da elinizdeki seçenekleri kısıtlıyor. Eğer bankalarla doğrudan anlaşmak isterseniz de onların Sanal POS’larını almanız sıfırdan bir e-ticaret sitesi kurarken oldukça zorlu bir süreç olabiliyor.

Kargo Anlaşmaları: Bu yazılımları kullandığınızda kargo firmalarıyla kendi anlaşmalarınızı yapmanız gerekir. E-ticaret altyapı paket sağlayıcıları kargo firmalarıyla anlaşmalı olabildikleri için size daha karlı anlaşmalar yapma imkanı tanıdığı için daha avantajlıdır.

SSL Kurulumu ve Ücretleri: SSL sertifikanızı ekstra olarak satın almanız gerekir. Açık kaynak yazılımlar bunları size sunmamakta. Bunun yanı sıra bu sertifikayı aldıktan sonra kendi altyapınıza da SSL kurulumunu kendinizin yapması gerekiyor.

Ajans veya Freelancer ile Çalışmak

İnternetten takı satmak için bir ajans ya da freelancer ile de çalışma yolunu seçebilirsiniz. Bu yöntemde de site tasarımını sizin için yapacak bir firma ya da kişi seçmiş olursunuz. Bu yöntemde yapmak istediğiniz site ve sitenin kapsamına göre hem ücretler değişiklik gösterecektir hem de süreç değişecektir.

Tabii ki sürecin uzaması ve sizin talepleriniz gereğince iş kapsamının artması fiyatın değişmesine neden olacaktır. Bu sürecin takibinin yapılmasının yanı sıra taleplerinizi en iyi şekilde ileterek, iletişiminizi iyi tutmanız gerekir.

İnternetten takı satmak için uygulayabileceğiniz yöntemin de kendine has bir takım dezavantajları bulunur:

Müşteri Desteğinin Devamlılığı: Ajanslar ya da freelancer’lar sizinle çalışmak için belli bir süre belirlerle ve bu süre kapsamında size destek sağlarlar. Tabii ki bu desteklerin de ekstra bir maliyeti olur. Bu süre zarfı aşıldığında yeni bir anlaşma yapılmaması, müşteri desteği alamamanıza neden olur.

Ekstra Özellikler Maliyetleri Artırır: Açık kaynak yazılımlarda olduğu gibi sitenizde kurulmasını istediğiniz ek özellikler bu yazılımların maliyetlerini artıracaktır. İnternetten takı satmak gibi bir planınız varsa bu konudaki maliyet hesaplarını önceden yapmanız tavsiye edilir.

Online Takı Satış Mağazasının Açılma Süresi Ne Kadardır?

İnternetten takı satmak için bir e-ticaret sitesi kurma süreci işin büyüklüğüne ve hangi yöntem ile e-ticaret sitenizi kurduğunuza göre değişiklik gösterecektir. Bir ajans ya da freelancer ile çalıştığınızda bu kişi ya da kurum size işin büyüklüğüne ve taleplerinize göre bir bitiş süreci verecektir. Orta ya da küçük boyutlu işler genellikle 1 aylık bir süreçte tamamlanabilmekte; ancak istenen özelliklere göre bu süreç uzayıp kısalabilir.

Hazır e-ticaret paketlerinde ise süreç biraz daha hızlı ilerliyor. Belgelerinizin tam olması durumunda 1 günde kendi e-ticaret sitenizi açabilmeniz mümkün. Tabii ki burada site altyapısının hazır olma durumunu ele alıyoruz. Sitenize ürünlerinizi ekleyerek satışa başlamak için birkaç günlük bir süreye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Takı Satmak için Neden Online Mağaza Açmalıyım?

İnternetten takı satmak için bir online mağaza açmak size birçok avantajı beraberinde getirecektir. Avantajların yanı sıra internetten ürün satışı yapabilmek için bir şirketinizin olması ve gerekmektedir. Vergi düzenlemeleri gereği internetten satış yapanlar vergi mükellefi olmaktalar.

Bunların yanı sıra kendi markanızı yaratabilmek için de kendinize ait bir sitenizin olması önemlidir. Aksi takdirde marka yaratamamanız, işinizi büyütmenin önüne geçebilir.

E-ticaret sitesi kurarak, 7/24 internetten satış yapabileceğiniz gibi hem ülke içinde hem de yurtdışında satış da yapma fırsatınız olur. Takı satış sitesinin sağlayacağı diğer avantajları da aşağıda ele alıyoruz.

Online Takı Satış Mağazası Açmanın Avantajları Nelerdir?

İnternetten takı satışı yapmak için kendi online mağazanızı açmanın birçok avantajı vardır. Ürünlerinizi internet üzerinden satışa sunarak müşterilerinize ev ortamında alışveriş yapma olanağı sunabilirsiniz. Online mecralarda etkin bir pazarlama çalışması yürüterek hedef kitlenize erişebilir ve doğrudan satış odaklı kampanyalar yürütebilirsiniz. Tüm bunların dışında, e-ticaretin takı firmanız için sunduğu birçok başka olanak da mevcuttur;

  • Kendi markanızı yaratabilirsiniz

İnternetten takı satışı yapmak için bir site kurduğunuzda, kendi markanızı yaratabilirsiniz. Müşteri ve hedef kitleleriniz üzerinde çalışabilir ve hedef kitlelerinize özel hedefli reklamlarla ürün ve marka tanıtımınızı yaparak, tüketicilerin sizin hakkında konuşmalarını sağlayabilirsiniz.

  • Dijital pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz

Marka bilinirliğinizi artırmak için dijital pazarlama çalışmaları yapmanız gerekmekte. Bir e-ticaret siteniz olduğunda bu çalışmaları doğrudan siteniz odağında yaparak hem ürün hem de marka bilinirliğini artıracak çalışmalar yapabilirsiniz.

  • Ürünlerinizin fiyat politikalarını dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz

Online pazaryerlerinde mağaza ücretleri, satış başına komisyon ve listeleme ücretleri gibi masraflar ürün fiyatlarınızı daha yüksek belirlemenize sebep olacaktır. Fakat kendi e-ticaret siteniz üzerinde ürün fiyat politikalarınızı dilediğiniz gibi belirleyebilir ve daha düşük fiyatlarla ürünlerinizin satışını yapabilirsiniz.

  • Dilediğiniz kampanya ve indirimleri dilediğiniz zamanda yapabilirsiniz

Yine başka platformlarda kampanya ve indirimlerinizi dilediğiniz gibi yapmanız zor olabilir; ancak kendi siteniz olduğunda dilediğiniz zamanlarda satışlarınızı artırmak için yönetimi tamamen sizde olan indirim ve kampanya çalışmaları yapabilirsiniz. Müşterilerinize fırsatlar sunarak internetten takı satmak için bu seçenekten yararlanabilirsiniz.

  • 7/24 satış yapabilirsiniz

E-ticaret sitenizin olması haftanın her günü mesai saatleriniz dışında da satış yapmanıza olanak tanır. 7/24 satış yapabilmeniz de mağazanızın sürekli açık olmasını ve herhangi bir yere herhangi bir saatte satış yapmanızı sağlar.

  • Sadık müşteri kitleleri oluşturarak, marka değerinizi artırabilirsiniz.

İnternetten takı satmak moda sektöründe faaliyet göstermek anlamına gelir. Bu sektörde müşteri sadakati yüksektir. Bir marka değeri yarattığınızda sadık müşteri kitleleri de edinme şansınız olur. Sadık müşteri kitlelerinizin olması da uzun vadede tekrar alışveriş yapan kitleler olmasını sağladığı için işinizi uzun vadede devam ettirebilirsiniz.

  • Müşteri bilgileri edinerek, doğrudan bu kişilere özel kampanya ve fırsatlar düzenleyerek kendi CRM sistemlerinizi geliştirebilirsiniz.

İnternetten takı satmak amacıyla yayınladığınız kendi e-ticaret sitenizde müşteri bilgilerini üyelikle toplayabilir ve müşterileriniz hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra yapılan alışverişler sonrası onların ilgi alanlarını öğrenebilir, sepeti terk edenlere yönelik e-posta çalışmaları yaparak, müşterilerinize daha kişisel bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz. Aynı zamanda CRM çalışmaları yaparak, müşterilerinize daha iyi müşteri destek hizmetleri sağlayabilirsiniz.

İnternetten Takı Satışında Hedef Pazar Araştırması Nasıl Olmalıdır?

İnternetten takı satışı yapmaya başlamadan önce bir hedef pazarlaması yapmanızda bir hayli önemlidir. Satmayı planladığınız ürünler özelinde, demografik bilgiler, coğrafi bilgiler, hedef profil, hedef kitlenin alım gücü ve alışveriş alışkanlıkları gibi detayları derinlemesine araştırmanız, işinizi daha sağlam temellerle atmanızı sağlar.

Hedef pazar araştırmasını nasıl yapmalısınız?

 • İnternet üzerinde takı ve aksesuarları ile ilgili popüler ürünleri araştırın
 • Üretici firmaların yeni ürünlerini inceleyin
 • Rakip firmaların en çok satan ve popüler ürünlerini araştırın
 • Sanal pazaryerlerinde sizin kategorinizdeki en çok satan ve popüler ürünleri araştırın
 • B2B firmalarının kataloglarını inceleyin
 • Sanal pazaryelerindeki kullanıcı ve ürün yorumlarını inceleyin

İnternetten Takı Satışında Pazar Araştırması Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnternetten takı satmak için pazar araştırması yaparken trendleri takip etmek önemlidir. Moda ile ilgili gelişmeleri düzenli izleyerek piyasanın trendleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Diğer yandan, bu sektörde tanınan markaların ürünlerini, kampanyalarını ve faaliyetlerini takip etmek de pazar araştırmasında büyük bir veri sağlar. Araştırmaya başlamadan önce faaliyet gösterdiğiniz pazardaki tanınmış ve büyük markaları belirleyerek faaliyetlerini incelemeniz tavsiye edilir.

Basılı yayınlar da pazar araştırmanıza yardımcı olur. Moda dergilerini takip ederek piyasa trendleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yayınları incelemek takı sektöründeki gelişmeleri ve rağbet gören ürünleri takip etmenizi sağlar. İyi bir pazar araştırması yaparak, piyasanın durumunu görebilirsiniz. Etkin bir araştırma süreciyle internetten takı satmak ve bu yolla moda sektöründe ilerlemek için gereken verileri edinebilirsiniz.

Online Takı Satış Dükkanı İçin Hedef Kitle Araştırması Nasıl Yapılmalıdır?

Bir diğer önemli detay da hedef kitle analizi yaparak bir müşteri profili oluşturmaktır. Etkili bir plan hazırlayarak internetten takı satmak için de şu çalışmaları yapmayı deneyebilirsiniz:

 • Hedef müşteri profilinizle ilgili varsayımlar yaratmaya başlayın
 • Varsayımlar üzerinden ilerleyerek birkaç farklı müşteri profili oluşturun
 • Müşteri profillerinizi ilgi alanları, demografik ve coğrafi bilgiler, alım gücü, satın alma alışkanlıkları gibi detaylar üzerinden kategorize edin
 • Rakiplerinizin ulaştığı hedef kitleleri araştırarak, müşteri profilinizle ilgili ek bilgiler edinin
 • Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda hedef kitlenizi daraltarak, ulaşmak istediğiniz ideal müşteri profillerinizi belirleyin.

İdeal hedef kitlenizi bulmak isimli rehberimizi okuyarak, bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu sayede internetten takı satmak için ürünlerinize ihtiyaç ve ilgi duyma potansiyeli olan kitleye erişebilirsiniz.

İnternetten Takı Satmak için Hangi Satış Kanalları Kullanılabilir?

Online Pazar Yerlerinde Takı Satışı Yapmak

“Online takı satışı nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlarken ulusal ve uluslararası faaliyet gösteren pazar yeri platformlarından bahsedebiliriz. Farklı satış kanalları farklı hedef kitlelere ulaşmanızda size yardımcı olur. Bu kanallar arasında sanal pazar yerleri de bulunuyor. Bu pazar yerleri arasında kendi mağazanızı açarak, ürünlerinizi listeleyebilir ve bu pazaryerlerinin kendi kitlelerine ulaşabilirsiniz. Bu müşteri kitlelerine erişmek internetten takı satmak için büyük avantaj sağlar.

Her pazaryeri platformunun kendi kural ve uygulamaları vardır. Söz konusu mecralarda internetten takı satmak için bu kurallara uymanız gerekir. Sanal pazar yerlerinde mağaza açma hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki rehberlerimizi okuyabilirsiniz.

Instagram’da Takı Satışı Yapmak

Takı satışı yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer kanal da Instagram. Son dönemlerde popülerliğinin artması sayesinde kullanıcılar bu mecra üzerinde markaları da takip ediyor. Modaya ilgi duyan kişilerin burada vakit geçirmesi Instagram’ı internetten takı satmak için uygun bir hâle getirir. Kendinize yeni bir satış kanalı yaratmak için bu Instagram üzerinde pazarlama ve reklam çalışmaları yapabilir ve ürün ile marka bilinirliğini artırmayı düşünebilirsiniz.

IdeaSoft müşterileri InstaShop eklentisini kullanarak, siteleri üzerindeki ürünleri Instagram hesaplarında kolaylıkla listeleyerek satışa çıkartabilir. Bu uygulamayla internetten takı satmak konusunda büyük avantajlar elde edebilirsiniz. InstaShop hakkında detaylı bilgi almak ve demoyu incelemek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Facebook’ta Takı Satışı Yapmak

Instagram gibi Facebook üzerinde de satış yapmayı deneyebilirsiniz. En çok kullanıcı tabanına ve birçok farklı reklam modeline sahip olması nedeniyle Facebook da internetten takı satmak için etkili bir kanaldır. Buradaki mağaza sayfanız üzerinde reklam çalışmaları yapabilir, katalog ve ürün listeleme özelliklerini kullanarak ürünlerinizi satışa çıkartabilirsiniz.

IdeaSoft kullanıcıları Facebook Store uygulamasından yararlanarak, kendi siteleri üzerindeki ürünleri çok hızlı ve kolay bir şekilde Facebook üzerinde listeleyerek satışa çıkartabilmekteler. Facebook Store uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Toptan Takı Satışı Yapmak

İnternetten takı satmak için doğrudan firmalara yönelik B2B faaliyetleri de düşünebilirsiniz. Toptan satış yapıldığı için B2B hacmi, B2C’ye kıyasla çok daha yüksek olduğu için üretici firmalar için toptan online satış yapmak oldukça önemlidir. Doğrudan firmalara yönelik reklam ve pazarlama çalışmaları yapmak ve toptan alımlara yönelik Adwords çalışmaları yaparak B2B e-ticaret sitenizi büyütebilir ve yeni kitlelere ulaşabilirsiniz.

Yurtdışına Takı Satışı Yapmak

Türkiye içine satış yapabileceğini gibi yurt dışına da takı satışı yapabilirsiniz. Yurt dışı hedeflemeleriyle uygun bir bütçeyle internetten takı satmak mümkündür. Doğrudan yurtdışı odaklı sanal pazaryerlerini deneyebileceğiniz gibi açılmak istediğiniz pazarları araştırarak doğrudan bu pazaralara odaklı bir e-ticaret sitesi de kurabilirsiniz. Ya da mevcut e-ticaret sitenizde çoklu dil seçeneği sunarak, yurtdışı satışlarınızı yapabilirsiniz. Yurtdışı satışlarla ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki rehberlerimizi okuyabilirsiniz.

Yurtdışına satış yaparken yararlanabileceğiniz taktikler

Yurtdışına açılmadan önce kendinize sormanız gereken sorular

İnternetten Takı Satışında İşimizi Daha Verimli Hale Getirmek İçin Dikkat Etmemiz Gereken Unsurlar Nelerdir?

İnternetten takı satışı yaparken bazı konulara özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Bu konuların üzerinde durmak ve çalışmalarınızı belli bir strateji ile destekleyerek internetten takı satmak için yaptığınız çalışmalar daha verimli bir hale gelir

Online Pazaryeri Entegrasyonları:

E-ticaret sitenizi kurduktan sonra ekstra bir satış kanalı yaratmak için online pazaryerlerinde mağaza açmak isteyebilirsiniz. Bu noktada da seçtiğiniz altyapının bu pazaryerleriyle entegre olması hem size avantaj sağlayacaktır hem de e-ticaret sitenizdeki ürünleri daha kolay bir şekilde bu mecralarda listelemenizi sağlayacaktır.

IdeaSoft e-ticaret paketi kullanıcıları, Amazon, eBay, Hepsiburada, Gittigidiyor, n11 gibi pazar yeri entegrasyonlarıdan yararlanabiliyorlar. Gittigidiyor’da mağaza açmak isteyen kullanıcılar ise Gittigidiyor’da 6 ay boyunca 3000 TL değerindeki Mega Mağaza paketine ücretsiz sahip olabiliyor.

Ürün ve Envanter Yönetimi

E-ticaret siteniz üzerindeki ürünlerin kolay bir şekilde yönetilebiliyor olması da bir hayli önemli. Fiyat bilgilerinin güncellenmesi, stok yönetiminin yapılması, indirim ve kampanya seçeneklerinin olması e-ticaret altyapı paketinizde olması gereken özelliklerden biridir.

Raporlama Özellikleri

E-ticaret sitenizde olan eylemleri de raporlayabilmeniz gerekir. Site trafiğiniz, aylık ve yıllık satış rakamlarınız, toplam ürün satış adetleri gibi bilgileri raporlayarak, işletmeniz hakkında veri toplayabilmeniz oldukça önemlidir.

SEO Uyumluluğu

Seçtiğiniz altyapı paketinin arama motorlarıyla uyumlu olması ve içeriklerinizin düzgün bir şekilde arama motorlarında indekslenmesi gerekir. Seçtiğiniz altyapı hizmetinin SEO uyumluluğu olduğunu kontrol etmeli ve SEO araçları konusunda size ne tür destekler sunulduğunu araştırmalısınız.

IdeaSoft’un Türkiye’de bir ilk olan Rakip SEO Analizi ve SEO Analiz Modülü araçları, sitenizin SEO konusundaki uyumluluğunu artırırken, rakip firmaların SEO çalışmalarını analiz etmenize de yardımcı olmakta. Bu araçlarla sitenizin SEO performansını da artırabilirsiniz.

Kargo Yönetimi ve Anlaşmaları:

E-ticaret paketinizde kargo yönetiminin de yapılabiliyor olması gerekir. Gönderilen siparişlerin takibinin yapılarak, müşterilere doğru bir şekilde ulaştırılması için altyapı sisteminizin olması gerekir. IdeaSoft müşterileri İndirimli Kargo Anlaşmaları’ndan yararlanarak, gönderi başına daha düşük ücretlerle, maliyetlerini düşürebilmekteler.

Müşteri Destek ve Hizmetleri

Hazır e-ticaret altyapısı tercih ettiğinizde sağlayıcının müşteri destek ve hizmetlerini de iyi bir şekilde araştırmalısınız. Sadece sunulan altyapı hakkında değil, e-ticaretle ilgili herhangi bir konuda da size yardımcı olabilecek bir servis seçmeniz oldukça önemlidir.

Ödeme Sistemi Seçenekleri

E-ticaret sitenizde farklı ödeme sistemleri de kabul edebilmeniz gerekir. Ödeme sistemi sağlayıcılarının sistemlerinin de bu paketlerde hazır sunulması oldukça önemlidir. Seçeceğiniz paketlerde buna da dikkat etmelisiniz.

IdeaSoft müşterileri Sanal POS çözümleri için yzico, iPara, hepsipay, PayU, ParamPOS gibi farklı ödeme sistemi sağlayıcılarıyla çalışabildikleri gibi sadece IdeaSoft’a özel Anında Sanal POS çözümlerine de ulaşabiliyor.

E-posta Yönetimi ve Blog Yönetimi

E-ticaret sitenizde e-posta gönderimleri yaparak, abonelerinize ve müşterilerinize ulaşarak pazarlama çalışmaları yapabilmeniz de oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra içerik pazarlama çalışmaları yapabilmek için seçtiğiniz altyapının blog yönetiminin de olması bir zorunluluktur.

Toplu Mail Gönderimi ve İçerik Yönetimi / Blog özellikleri Godlike paketlerinde sunulan özellikler arasında yer alıyor.

Sosyal Medya Entegrasyonları

Sosyal medya hesaplarınızın da e-ticaret sitenizle entegre bir şekilde çalışması gerekir. Bu sebeplede altyapınızda bu özelliklerin olması gerekir. Bunun yanı sıra Instagram ve Facebook üzerinden satış gerçekleştirebilmek için de uygun ek yazılımların da tarafınıza sunulması oldukça önemli.

Godlike kullanıcıları sosyal mecralarda satış yapabilmek için Facebook Store ve InstaShop özelliklerine de sahip olabiliyorlar.

Site Yönetimi

Site yönetimi takı satış siteniz için oldukça önemlidir. Ürün ve stok kontrolleri, sayfaların düzgün çalıştığında emin olmak, SEO çalışmalarını yapmak, sitenin güvenlik açıkları olup olmadığını kontrol etmek, ürünlere gelen kullanıcı yorumlarını düzenlemek ve gelen siparişlerin kontrolünü yaparak doğru kişilere doğru ürünlerin ulaştığından emin olmanız gerekir.

Ürün Yönetimi

Ürün yönetimi oldukça önemli bir konu. Yeni ürünlerin takibi, ürün stoklarının kontrolü, depoda ürünlerin konumlandırılması ve raf düzeni, gelen siparişlere göre ürün stoklarının güncellenmesi gibi konuları takip etmeli ve yönetmelisiniz.

Sipariş Yönetimi

Sitenizden alışveriş yapan kişilere doğru ürünleri zamanında ulaştırabilmek için gün içerisinde düzenli olarak sipariş yönetimini yapmanız gerekir. Sipariş takibi yaparak, verilen siparişleri depo bölümündeki çalışanlara ulaştırmalı ve ürünlerin zamanında kargoya verilmesini sağlamalısınız.

Kargo Yönetimi

Sipariş geldiğinde, ürün paketlemelerinin yapılarak zamanında kargo firmasına teslim edilmesi de sizin sorumluluğunuzdadır. Ürünleri kargoya verdikten, ürünün teslim edilene kadarki sürecin de takibini yapıyor olmanız gerekir. İnternetten takı satmak ve bu şekilde müşteri memnuniyeti kazanmak için ürün kalitesinin takibi de önemlidir. Gönderim sürecindeki ürünlerin iyi paketlenmesi ve zarar görmeden teslim edilmesi gerekir.

İlgili rehber: Aynı gün kargo gönderimleri yapmak neden önemli ve buna nasıl hazırlanabilirsiniz?

İlgili rehber: Ücretsiz kargo seçeneğini karlı hale nasıl getirebilirsiniz?

İlgili rehber: Kargo gönderimi ile ilgili stratejileri geliştirirken bilmeniz gerekenler

Pazarlama ve Reklam Çalışmaları

Marka ve ürün tanıtımı yapabilmek ve yeni hedef kitlelere ulaşabilmek için pazarlama ve reklam çalışmalarınızı belli stratejilere oluşturarak, bu çalışmalar için belli bir bütçe belirlemeniz gerekir. Pazarlama ve reklam çalışmalarını yazının 7. bölümünde daha detaylı bir şekilde ele alıyoruz.

Takı E-ticaret Sitesi Fiyatları ve Kurma Maliyetleri Nasıldır?

“İnternetten takı satışı kârlı mı?” sorusunu yanıtlamadan önce maliyetlerden bahsetmek faydalı olur. İstediğiniz özellikler ve sitede satılacak olan ürün adedine göre bu maliyetler değişiklik gösterebilir. Bu nedenle de net bir rakam söylemek bu noktada doğru olmaz. Seçeceğiniz metoda göre de bu fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Özel Yazılım ya da Açık Kaynaklı Yazılımları Tercih Ettiğinizde Nasıldır?

Özel yazılım ya da açık kaynaklı yazılımları tercih ettiğinizde; altyapınızda olmasını istediğiniz özelliklere ve sitenin ne kadar kapsamlı olduğunu göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Özel yazılımlarda ekstra hizmetler için ek fiyatlar talep edilir ve bu ek özellikler işin tamamlanma süresini uzatabilir.

Açık kaynaklı yazılımlarda ise temelde gelen kod bileşini ücretsiz olsa da sitenizi daha kapsamlı çalışır hale getirmek için ekstra yazılımlara ihtiyaç duyacağınız için yine maliyetleriniz bu özelliklere göre değişiklik gösterecektir ve artacaktır.

Hazır E-Ticaret Paketlerini Tercih Etmeniz Durumunda Nasıldır?

Hazır e-ticaret paketlerini tercih etmeniz durumunda yıllık sabit bir paket ücreti ödersiniz. İhtiyacınız olan paketi ve özellikleri seçtikten sonra tek bir bedel ödeyerek tüm bu hizmetlere sahip olursunuz ve ekstra ücretler ödemek zorunda kalmazsınız.

Seçtiğiniz paketi de dilediğiniz zaman yükselterek, sadece aradaki farkı öder ve daha kapsamlı hizmet almaya hemen başlayabilirsiniz. Özel yazılım ya da açık kaynaklı yazılımlarda bu taleplerin yerine getirilmesi daha uzun bir süreç gerektirirken, maliyetleri de daha yüksek olabilir.

Sadece IdeaSoft’a özel Anında Sanal POS, İndirimli Kargo Anlaşmaları, Abonelik Modülü gibi özelliklerin yanı sıra Türkiye’de bir ilk olan Akıllı SEO, Rakip SEO Analizi gibi birçok özelliği, Akıllı E-ticaret Paketleri çözümlerimizde bulabilirsiniz.

Bu sayfadan IdeaSoft akıllı e-ticaret çözüm paketlerini inceleyebilir ve 15 günlük demo talebi oluşturarak hizmetlerimizi anında denemeye başlayabilirsiniz.

İnternetten Takı Satışında Sektör Potansiyeli ve Rekabet Ne Durumdadır?

Online takı satışında pazardaki rekabeti ve sektörel potansiyeli de göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu işte başarılı olabilmek için açılacağınız pazarı ve bu pazarın dinamiklerini çok iyi biliyor olmalısınız. Rekabetin çok yüksek olduğu bir pazarda, marka değeri yaratmak ve diğer firmalardan pay almak bir hayli zor olacağı için büyük sermayeye ihtiyaç duyarsınız. Eğer pazarın bir potansiyeli yoksa ve daha fazla büyümeyecekse, belli bir süreçte pazar doyuma ulaşacağı için yaptığınız yatırımlar boşa gidebilir. Bu nedenle de rakip ve pazar araştırmanızı detaylı bir şekilde yapmanız gerekir. Bu noktada da rakip analizlerinizde şu konuları ele alabilirsiniz:

 • Sektörün ve pazarın orta ve uzun vadede nasıl bir gelecek vadettiğini araştırın
 • Rakip firmaları inceleyerek onların listesini çıkartın
 • SWOT analizi yapın
 • Pazarın en büyük oyuncularını ve onların sermayeleri ve çalışmalarıyla yarışıp yarışamayacağınızı araştırın
 • Satacağınız ürünlerin fiyat aralıklarını ve kar marjlarını araştırın
 • Rakiplerin yıllık satış adetleri ve cirolarını araştırın

İlgili rehber: SWOT analizi nedir ve e-ticaret şirketleri için neden önemlidir?

İlgili rehber: Rekabeti yüksek bir pazarda öne çıkmanıza yardımcı olabilecek ipuçları

İnternetten Takı Satışı Yapanların Kullanabileceği Dijital Pazarlama İpuçları Nelerdir?

Hedef Kitleniz ve Amaçlarınız Doğrultusunda Plan Yapın

Her ürünün belli bir hedef kitlesi vardır. Marka kimliğinizin ve iletişim çalışmalarınızın bu kitleye göre şekillenmiş olması önemlidir. İnternetten takı satarak para kazanmak için öncelikle erişmek istediğiniz kitleyi iyi analiz etmeniz gerekir. Potansiyel müşterilerinizin beklentilerine, ihtiyaçlarına ve isteklerine hitap eden bir hizmet anlayışıyla markanızı büyütmeniz hiç zor olmaz.

Örneğin; otantik takılar satmayı düşünüyorsanız web sitenizin tasarımında daha sıcak ve harekete geçirici renkler kullanabilirsiniz. Altın, gümüş gibi materyallerden imal edilen ürünlerde ise parlak renkler daha uygun olur. Fiyat politikanızın ve reklam çalışmalarınızın da hedef kitlenize göre belirlenmesi önemlidir. Satışlara başlamadan önce detaylı bir piyasa araştırması yaparak potansiyel müşterileriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kaliteli Ürün Fotoğrafları Kullanın

İnternetten takı satmak ve ürünlerinizi muadilleriniz arasında fark ettirmek için iyi çekilmiş fotoğraflara ihtiyacınız olacaktır. Takı, estetik amaçla kullanılan bir aksesuar olduğu için müşteri görsellere göre karar verir. Ürünün detaylarının ve estetik yapısının belirgin biçimde görüldüğü bir fotoğraf müşteri açısından ikna edici olabilir.

E-ticaret sitenizi bir mağaza vitrini olarak düşünebilirsiniz. Buradaki ürünlerin rağbet görmesi için güzel bir görünüme sahip olmaları gerekir. Profesyonel bir fotoğraf çekimi organize ederek takılarınızın şık görünmesini ve tercih edilmesini sağlayabilirsiniz. Üretilen görsellerin ürünün özelliklerini yansıtması önemli bir husustur. İmkanınız varsa model çekimi yapabilir ve ürünlerinizin estetiğini bu şekilde ortaya çıkarabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Aktif Olun

Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest gibi sosyal medya mecraları markanızı hedef kitlenize tanıtmak için eşsiz bir ortam sağlar. Bu mecralar, modaya ilgi duyan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Özellikle Instagram ve Pinterest gibi görsel temelli platformlarda moda, güzellik, giyim paylaşımlarına sıklıkla rastlamak mümkündür. İnternetten takı satışı yapmak için bu mecralarda aktif olarak faaliyet göstermeniz faydalı olur.

Sosyal medyayı aktif kullanmak hedef kitlenizle kesintisiz bir iletişim kurmanızı sağlar. Bu platformları kullanarak, müşterilerinizin ve kitlenizin sizden sürekli haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz. Söz konusu mecralar aynı zamanda markayla müşteri arasındaki samimiyeti de arttırır. Sosyal medya sayfalarınızın katalog görünümünde olmaması da bu samimiyeti sağlamak için önemlidir. Belli zamanlarda lifestyle içerikler paylaşarak hedef kitlenizin ilgisini cezbedebilirsiniz.

Influencer Pazarlama Çalışmaları Yapın

Sosyal medyada küçük veya büyük takipçi kitlelerine sahip ve moda üzerine paylaşım yapan birçok influencer bulunur. Bu fenomenler, takipçi kitleleri üzerinde belli bir etkiye sahiptir. Moda üzerine çalışan kişilerle ortak çalışmalar yürüterek markanızın geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Influencer marketing, belli noktalarda geleneksel pazarlama çalışmalarından çok daha fazla geri dönüş yaratabilir. Bunun sebebi, sosyal medya fenomenlerinin doğal ve içten görünmesidir. Bu kişilerle pazarlama çalışmaları ve kampanya yürüterek ürünlerinizin görünürlüğünü ve rağbetini arttırabilirsiniz.

Facebook ve Instagram Reklamlarına Yatırım Yapın

“İnternetten takı satmak istiyorum” diyorsanız sosyal medya reklamlarına önem vermeniz gerekir. Facebook ve Instagram üzerinden doğrudan satışa yönelik reklamlar vermek mümkündür. Etkin bir kampanya yürüterek ürünlerinizin satılmasını veya markanızın hedef kitlenize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya reklamlarının bir diğer avantajı da demografiye ve ilgi alanlarına göre hedef kitle oluşturma olanağı sunmasıdır. Örneğin; ürünlerinizi yalnızca İzmir’de satmayı düşünüyorsanız, bu şehirde moda, giyim gibi konularla ilgilenen kişilere yönelik bir kampanya yürütebilirsiniz. Sosyal medya reklamlarında kitlenizi yaş, cinsiyet, ilgi alanı gibi kriterlere göre belirleyebilirsiniz. Bu sayede doğrudan hedefe ulaşan kampanyalar yürütebilirsiniz.

Online Takı Satış Dükkanı İçin Dijital Pazarlama Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Dijital pazarlama çalışmaları online takı satış dükkanınız için bir hayli önemlidir. Farklı satış kanallarını ve taktiklerini kullanmak, yeni hedef kitlelere ulaşarak marka ve ürün bilinirliğini artırmak için bu çalışmalara ihtiyacınız vardır. Takı satış sitenizde yapabileceğiniz dijital pazarlama çalışmalarını da şu şekilde listeleyebiliriz:

SEO Çalışmaları

Arama motorları üzerinden organik olarak trafik çekebilecek ve kullanıcıların arama sorgularına yanıt verecek içerikler oluşturmanız gerekir. SEO çalışmalarıyla sayfalarınızı optimize ederek arama motorlarına uyumlu bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede internetten takı satmak için yayınladığınız sitenizin müşteri kitlenize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Adwords Çalışmaları

Arama motorları üzerinde reklam çalışmaları yapmak da site trafiğinizi artırırken, ürün satışlarınıza olumlu bir şekilde etki eder. Bu nedenle de Google Adwords kampanyaları hazırlama yoluna gidebilirsiniz. Online reklamlarla internetten takı satmak için yayınladığınız ürün sayfalarının tüketiciye doğrudan ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

E-posta Pazarlama Çalışmaları

E-posta pazarlama da en sık kullanılan ve e-ticaret firmalarına en çok geri dönüşüm sağlayan pazarlama kanallarından bir tanesidir. Sitenizi ziyaret eden ya da sitenizden alışveriş yapan kullanıcıları e-posta listenize abone olmaya teşvik edebilir ve sonrasında onlara daha kişisel kampanya ve fırsat içerikleri göndererek, pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz. B2B çalışarak internetten takı satmak isterseniz e-mail çalışmaları iyi bir fikir olur. Bu sayede firmalara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Söz konusu çalışmalar için Mailchimp gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

İçerik ve Video Pazarlama

İçerik pazarlama organik olarak trafik elde etmek ve yeni kitlelere ulaşmak için ideal bir yöntemdir. Etkin bir pazarlama stratejisiyle internetten takı satmak mümkündür. Ürünlerin kullanım alanlarını gösteren, sık sorulan sorularla ilgili ya da tamamen eğlence odaklı blog içerikleriyle hem arama motorlarından trafik çekebilir hem de sosyal mecralar üzerinden trafik çekebilirsiniz. Buna ek olarak video çalışmaları yapmak da günümüzde oldukça etkili pazarlama yöntemlerinden biridir. Blog içerikleri yerine videolar daha fazla tercih edildiği için, ürün tanıtım ve kullanım videolarının yanı sıra eğlenceli içeriklerin yer aldığı video içeriklerle de etkileşim yaratarak yeni hedef kitlelere ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya platformları da internetten takı satmak amaçlı yapma konusunda oldukça etkilidir. Özellikle günümüzde Instagram ve Facebook pazarlama çalışmaları oldukça etkili sonuçlar verir. Bu sosyal ağların kendi reklam modelleri aracılığı ile ücretli reklam çalışmaları yapabileceğiniz gibi sosyal medya içerik paylaşımlarıyla organik olarak da takipçilerinize ulaşarak onlarla etkileşime girebilirsiniz.

Daha fazla içerik

tüm yazıları gör